Azad_University_logo

دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهدیشهر

دانشگاه در یک نگاه

صفحه نخست » دانشگاه در یک نگاه

درباره دانشگاه

دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهدیشهر در سال 1383 تأسیس و کار خود را با 20 کلاس درس و 65 دانشجو در رشته کاردانی برق (الکتروتکنیک) در محل استیجاره شروع نمود.

اولین ساختمان این دانشگاه به همت خیرین شهر تأمین گردید. پس از آن با تأمین زمین به مساحت 8 هکتار در شهرک دانشگاهی شهرستان مهدیشهر سعی در افزایش فضای آموزشی و کارگاهی نمود که در حال حاضر 20000 مترمربع ساختمان فضای آموزشی، اداری و آزمایشگاهی شامل دانشکده های علوم انسانی، دانشکده فنی مهندسی، سلف سرویس آغاز شده و از مجموعه فضای فوق ساختمان دانشکده علوم انسانی با مساحت 6500 مترمربع زیربنا شامل فضای آموزشی، کارگاهی و اداری راه اندازی شده است.

در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهدی شهر در 13 رشته در مقطع کاردانی(پیوسته و ناپیوسته)، 15 رشته در مقطع کارشناسی(پیوسته و ناپیوسته) و 13 رشته در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته پذیرش دانشجو دارد.

.

مختصری از تاریخچه دانش در کشور

آموزش عالی در ایران قدمتی بسیار دیرینه دارد. در دوره هخامنشیان (۳۳۰-۵۵۹ ق.م) لازمه خدمات دولتی، تحصیلات عالیه در رشته حقوق بود و رشته هایی چون پزشکی، حساب، جغرافیا، موسیقی، ستاره شناسی و علوم نظامی نیز تدریس می شد.
در دوران ساسانیان دانشگاه جندی شاپور مرکزیت جهانی داشت و جویندگان علم از نقاط گوناگون جهان برای تحصیل در رشته هایی همچون فلسفه، ستاره شناسی، الهیات، حقوق و پزشکی به این دانشگاه روی می آوردند. پس از شکوفایی تمدن اسلامی نیز بیت الحکمه های متعددی در جهان اسلام تاسیس شد که در این میان نقش آذربایجان به عنوان یکی از قدیمی ترین خاستگاه های تمدن بشری بسیار مهم و تاثیرگذار بود و مراکز بزرگ علمی در آن تاسیس شد.
ربع رشیدی بعنوان بزرگترین و ارزشمندترین مجموعه آموزشی جهان اسلام در تبریز ایجاد گردید. این مرکز آموزش عالی که انواع علوم زمان در آن تدریس می شد همچون شهری علمی و صنعتی شامل پنج قریه، دارالشفا، دارالسیاده، مسجد، کتابخانه، ضربخانه سکه، خانقاه، دارالصنایع و کارخانه های نساجی و کاغذسازی بود.